Alan Adının SEO Açısından Önemi

Alan adı seoyu nasıl etkiler, arama motorları için alan adının önemi nedir, yeni alan adı uzantıları avantajlı mıdır gibi sorular sürekli kafamızı kurcalar. Oysa ki bu kadar düşünmek kendimizi yormak gerekmez. Her alan adı benzersizdir diyerek devam edelim. Alan adları ve alan adı uzantıları kullanıcılar tarafından yüklenen anlamlar kadar değerlidir. Siz arama motorlarında bir kelime aradığınızda genelde size en çok konu ile eşleşen ve kullanıcıların en çok girmiş olduğu siteler baz alınır. Alınan bu veriler sayesinde siz yemek ile ilgili bir site aradığınızda hiç alakası olmayan haber siteleri çıkabilmektedir. Vermiş olduğumuz örnekte olduğu gibi öncelik olarak sitenin içeriği önem kazanır. Yani sadece bir kitabın kapağını süslemek doğrudan içininde mükemmel olacağı anlamına gelmez.

Seo için alan adı seçerken nelere dikkat etmeliyim

Seçeceğimiz alan adının öncelikle akılda kalıcı anlamlı ve mümkün olduğunca ziyaretçileri doğrudan çekebilecek bir dizinde olması gerekir.  Eğer biraz daha kullanıcı kitlesini tanıyorsak onlara göre özelleştirme yapabilmeliyiz. Mobil kullanıcıları baz alıyorsak IDN veya işaret kullanan domainlerden kaçınmalıyız. Bu aşamayı atladıktan sonra niche denilen olaylara dikkat edilmeli. Alan adınızı seoya uyarlamak amacı ile çok özel anahtar kelimelere sahip olmalıyız. Haydi birlikte örnek yapalım;

varsayalım ki alacağımız domain kıyafetler üzerine olsun. Bunun için kıyafet sözcüğünü kullanmak mantıklı olabilir. Çünkü siz bu alan adında kıyafet kelimesi kullanıp site içeriğinde erkek, kadın, çocuk gibi içerikler ve başlıklar geçirip yazıların içinde kıyafet sözcüğü kullanmasanız dahi erkek kıyafetleri yazıldığında eşleme sonucu olarak bu alan adı seo uyumlu olacaktır. Almak istediğimiz domain dolu ise alternatif domainlere yönelebiliriz. kullanıcılarımız mobil ağırlıklı ise genelde ingilizce qwerty klavye kullanıldığı için “ı” harfi yerine “i” yazılacağından IDN bir domain almak mantıksızdır. Aynı şekilde “-” gibi işaretler kullanmak istiyorsanız asla “_” yani alt tire kullanmanızı tavsiye etmeyiz. Bu işaretler sizi olumsuz yönde etkileyecektir. Oluşan olumsuzluklara rağmen bu sizi sınırlamaz ve tam olarak duraklatmaz.

  •  Domain içerisinde sitenizin ana konusunun geçmesi faydalıdır.
  • Alan adının daha önce kullanılıp kullanılmadığına bakılmalıdır.
  • Genellikle karakter sayısını azaltın.
  •  Hedef kitleniz sadece Türk kullanıcılar ise COM.TR uzantılı domainler kullanabilirsiniz.  Google gibi büyük arama motorlarında com.tr gibi domainler rakiplerinize göre iyi konuma gelmenizi sağlayabilir.

Seo için alan adı uzantıları önemli midir

Hem evet hem de hayır cevabını verebiliriz. Yandex, Bing, Yaani gibi arama motorları ise alan adlarına doğrudan eşleştirme ve öncelik tanıyor. Google yaptığı açıklamaya göre alan adlarına göre listeleme değil içeriklere göre sıralama yapıyor. Bu sebepten dolayı uzantıların önemsiz olduğunu açıkladı. Listelemeler yapılırken dikkat edilen bir diğer nokta ise alan adlarının kısmı olarak uzantıları. Google bazı alan adı uzantılarının puanını artırıyor diye söylentiler var. Kullanıcıların gözlemlerine göre google .co .tk .site .biz gibi uzantıları artık karışık olarak listede çıkartsa bile edu gibi özel doğrulama gerektiren alan adlarına güvenilirlik için öncelik tanıyor. Bizim yaptığımız gözlemlere göre ise yerel yani ülkesel domainler avantajlı. Yani bir com.tr uzantılı domain Türkiye’ye ait olduğundan ve Türkiye’de doğrulama gerektirdiğinden ve her şeyden önemlisi genel olarak Türkiye pazarına hitap ettiğinden dolayı bize avantajlı şekilde sunulmaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir