Bulut Sunucu Nedir? Ne İşe Yarar?

Bulut Sunucu yani ingilizce ismi ile Cloud Server; ram, cpu gibi kaynak ihtiyaçlarını sanal bir havuz içerisinden temin eder. Herhangi bir ihtiyacını anlık olarak gerçekleştiren ve kullanımı genel olarak saatlik ücretlendirilen, sanallaştırma teknolojisi ile çalışan sanal sunuculardır. Belirli bir lokasyona bağlı kalmak zorunda değillerdir. Kullanım açısından genel olarak vds ile çok farkı bulunmasa da bazı büyük avantajları vardır. Eğer vds modeli kullanıyor ve daha avantajlı olmak istiyorsanız bulut sunucu tam sizin işinize göre.

Bulut Sunucu Avantajları Nelerdir?

Kullanım açısından diğer sunuculardan çok bir farkı olmadığı gibi, benzer sistemlere göre birçok avantajı bulunur. Donanım arızası oluşmaması, veri kaybı yaşatmaması, uygun maliyetli olması genel avantajlarından birkaçıdır.

Bulut sunucuların sağladığı avantajlar

  • Donanımsal arızalardan etkilenmezsiniz.
  • Her kulanıcıya uygun maliyetler ile son nesil sistemlere ulaşırsınız.
  • Dengesel ve kesintisiz hizmetler.
  • Yüksek performansa sahiptirler.
  • Veri kaybınızı yok denecek kadar aza indirmesi.
  • İstediğiniz ülkelerden yayın yapın.

Donanım Arızasından Etkilenmez

Bulut sunucularda genel olarak donanımsal arızadan etkilenmezsiniz. Sunucunuzda işlemci, bellek ve harddisk gibi kaynaklar sanallaştırılmıştır. Sanallaştırılmış sunucuda çok bölgeli ihtiyaçlarınız karşılanır. Örneğin 16 işlemcili bir bulut sunucuya sahip olduğunuzda bir çok sanal işlemci içinden 16 adet size atanır. Kullanmakta olduğunuz işlemcinin arızalanması durumunda başka işlemciler devreye girerek sizin kesintisiz hizmet sunmanızı sağlar.  Bu durum diğer tüm kaynaklar için geçerlidir. Bulut sunucu alt yapısında (CPU, RAM, hard disk ve depolama alanları, switchler, soğutma sistemleri, UPS ve şebeke beslemeleri) sistemler yedekli çalıştığı için donanımsal arızalardan etkilenme olasılığı en az seviyededir. Bu avantajları ile dedicated/fiziksel sunuculardan ve VDS/VPS sunuculara göre de avantajlıdır.

Uygun Maliyetler Sunar

Bulut sunucularda fiziksel sunuculara ödediğiniz miktarlara nazaran daha uygun ödemeler yaparsınız. Birkaç sunucunun kullandığı kabinlere, bulut teknolojisi daha çok sunucu sığdırma olanağı sağlar. Oluşan bu durum benzer kaynaklara sahip fiziksel sunuculara göre daha az güç harcayarak çalıştırma olasılığı sunar. Bu sayede daha düşük maliyet çıkması ile müşterilerine daha uygun fiyatlar verilmektedir. Fiyatlandırma verilirken doğrudan aylık yıllık fiyat yerine saatlik fiyatlandırma yapılmaktadır. Ödemelerinizi firmaya bağlı olarak ön ödemeli ya da hizmet sonu aylık/haftalık  faturalandırma ile ödeyebilirsiniz. Başka bir avantajı ise fiziksel sunucu, vds, vps ya da hosting gibi kullanmadığınız zaman para ödemezsiniz. Sunucunuzun çalışacağı saatleri tarihleri ayarlayabilirsiniz.  Son teknoloji ürünler ile sürekli güncellendiğinden ek ödemeler yapmanıza gerek yoktur.

Dengesel ve Kesintisiz Hizmet

Sunucunuzun kapasitesini arttırırken sunucunuzu kapatmanız gerekmez. Gerekli işlemler anlık olarak kullanıcı panelinizden online olarak yapabilirsiniz. Herhangi bir bölgeden başka bir bölgeye sunucuyu transfer edebilirsiniz. Ayrıca bulut sunucular iş sürekliliğini sağlamak amacı ile diğer sunuculara göre daha kapsamlı internet altyapısı kullandıkları için indirme/yükleme hızları daha yüksek olabilir.

Yüksek Performans ile Çalışır

Bulut sunucuların sanallaştırılmış donanımları ve sunucuya yüklü gelen yazılımlar daha yüksek verimli olarak çalışır. Sunucunuz bu şekilde benzer özelliklerdeki başka sunuculara göre daha hızlı ve performanslı çalışır.

Veri Kaybı İhtimali Düşüktür

Verileriniz sürekli olacak çok farklı yerlerde yedeklenir. Olası silinmelere veya sorunlara karşı başka bölgedeki aynı yedeğinize erişip kurtarabilirsiniz.

İstediğiniz Ülkelerden Yayın Yapın

Bulut sunucularda güçlü alt yapısı kapsamında denge sağlar. Genellikle zıt yerlerde mutlaka veri merkezleri vardır. Bu şekilde bir bölgede gece olduğunda kullanım azalacağı başka bir bölgede de gündüz ihtiyaçlar artacağı için diğer bölgede kullanılmayan güç diğer tarafa aktarılır. Yayın yaptığınız bölge tek lokasyonda olmayacağı için bölgeler arası transferler gerçekleştirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir