Sunucu

Sunucu; internetteki verileri, web sitelerini, veritabanlarını, e-posta hesaplarını barındıran bir donanımdır. Sunucular (server), herhangi ağ ortamında diğer cihazların / ağ bileşenlerinin çeşitli isteklerine (kullanılması / paylaşılması / erişilmesi ) hizmet vermek amacı ile veri merkezlerinde bulunan özel bilgisayarlardır.

Teknik olarak baktığımızda sunucu; verilerin, internet ağları üzerinden kullanıcıların erişimine açık olarak barındırıldıkları bilgisayar sistemlerine verilen isimdir. Başka bir ifadeyle sunucu, kullanıcının verilere anlık olarak ulaşabilmesini sağlayan, bu verileri onların kullanımına sunan sistemlerdir.

Sunucu ya da server olarak adlandırılan bu cihazlarla ilgili soruyu bir de Server Nedir? Ne işe yarar? olarak da sorabiliriz.

Fiziksel görünüm olarak bir bilgisayarın kasasına benzeyen çeşitleri olmakla birlikte genel olarak yatay olarak kabinlerde barındırılan, donanım olarak CPU RAM ve Harddisk gibi parçaları üzerinde barındıran fakat kişisel kullanımdan ziyade belirli bir amaç için kullanılan, geliştirilmiş bir cihazdır .

PC ve Sunucu Arasındaki Fark Nedir?

Sunucu Türleri

Dedicated server, Cloud Server, Sanal sunucu, Ev sunucusu, Ağ sunucusu, Uygulama sunucusu, FTP sunucusu, Veri tabanı sunucusu, Oyun sunucusu, İletişim sunucusu, DNS sunucusu

Daha fazla detay için geniş anlatımlı makalemize buraya tıklayarak geçiş yapabilirsiniz.