VDS & Virtual Dedicated Server Nedir ?

VDS; Virtual Dedicated Server ın kısaltılmışıdır. VDS ler sunucunun donanımsal olarak bölünmesi ile oluşurlar. Bu sunucular sizin için özel ayrılmış alanlara  sahip yapıdadır. Oluşan VDS lerden her biri diğerlerinden etkilenmeyecek şekilde bağımsız olarak, kullanılmak istenen her işletim sistemini kullanabilirler. Bir VDS ye atanan özellik ve kaynaklar, aynı ana sunucunun birden fazla bölünmesiyle oluşan diğer kullanıcılara sağlanan VDS ler tarafından kullanılamaz. VDS sunucularda size verilen ram, cpu, disk vb. gibi özellikler sadece size aittir. Kaynaklar sizin dışınızda diğer kullanıcılar tarafından kullanılamaz. Her kullanıcı sadece kendine ayrılmış sunucu üzerinden erişim sağlar. Web sitelerine, sunucuya özel ip adresi üzerinden erişim sağlayabilirler. Ana sunucunun bölünmesi ile oluşturulan VDS de, herhangibir problem ( VDS ye yapılan saldırılar, sistemin bozulması, aşırı kaynak tüketimi vs…) meydana gelmesi halinde, bu durumda diğer VDS ler kesinlikle etkilenmezler.

VDS Neden İhtiyaç Duyulur ?

Paylaşımlı hostinglerde çoğu yer sağlayıcı CPU ve Ram kaynaklı olarak sistem verimini arttırmak için kısıtlamalar yapılmaktadır. Hosting firmalarına bağlı olarak %10, %25, %50 gibi oranlarda hizmet vermektedir. Ayrıca paylaşımlı hostinglerde size sağlanmış olduğu gibi bir çok web sitesi barındığından onların hizmet yoğunluğu size olumsuz olarak dönmektedir. VDS ler ise size ayrıldığı için tamamen kendinize özgü donanımlara, özelliklere göre hizmet verir. Bir çok web sitesi bu kısıtlamalardan ya da sorunlardan kurtulmak için VDS’leri tercih etmektedir.

Neden VDS Sunucu Tercih Etmeliyiz?

Bir çok web sitesi sahibi, kendi giderlerini karşılayacak konumdadır. Mali endişelerden arınmış veya daha fazla hizmete ihtiyacı olan kişiler/kuruluşlar VDS kullanmaktadır. VDS sıradan bir hostinge göre daha kapsamlıdır. Özellikle firmalar, online satış yapanlar, oyun firmaları VDS aracılığıyla yayın yapmaktadır. Gün geçtikçe büyüyen bir işletmeye sahip işletmenizin web sitesine gelen ziyaretçi sayısı gün geçtikçe artmakta, bir çok çalışan elemana sahip ve işletmenizin mail trafiği gittikçe genişlemekte olabilir. Böyle bir durumda hosting paketiniz size yetmeyebilir. Hosting hizmetlerinde aynı sunucu içerisinde farklı müşterilere bölünmüş birden fazla hesap barınmaktadır. Hosting hizmetinde , sizin ve sizin işletmeniz gibi bir çok hesapla aynı sunucuyu paylaşırsınız ve sunucunun tüm kaynaklarını ortak bir şekilde kullanmaktasınız. Zaman zaman sizin kullanmış olduğunuz kaynak kullanımı diğer müşterileri de olumlu ya da olumsuz etkileyebilmektedir.

VDS Sunucularda belirlemiş olduğunuz tüm donanımsal ve yazılımsal kaynaklar sadece size tahsis edilmektedir. VDS Sunucuların tek faydası bu değildir, bununla birlikte VDS Sunucunuzda kaynaklarınızı istediğinizde güncelleyebilir ek donanım edinerek websitenizin performansını sürekli maksimum düzeyde tutabilmektesiniz.

VDS Sunucularda barınan siteleriniz üst düzey güvenliğe sahiptir. Yönetici erişimine sahip olduğunuz için dilediğiniz kontrol panelini yükleyebilirsiniz. İstediğiniz yazılımları rahatlıkla çalıştırabilir ve bileşenleri yönetebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir