Whois Nedir?

Who is nedir? Ne işe yarar?

Whois kelimesi İngilizce “who” olarak geçen Türkçe karşılığı “kim” olan sözcükten türetilmiştir. Her alan adı (domain) kayıt sırasında satın alan kişiden alınan bilgiler ile kayıt yazmanları tarafından yazılan bilgileri içerir.  Alan adlarının kime ait olduğu ile ilgili bilgiler verir. Sadece alan adlarının sahiplerinin dışında çeşitli bilgilerde barındırır. Bunlara örnek verirsek;

 • Alan Adı Durumu
 • Barındırıldığı Firma
 • IANA ID
 • Name Server (DNS) Bilgileri
 • Sahibin Adı Soyadı
 • Sahibin Şirketi
 • Sahibin E-mail adresi
 • Sahibin Telefonu
 • Sahibin Adresi
 • Kayıt tarihi
 • Güncelleme
 • Bitiş Tarihi
 • Kalan Gün
 • Domain Yaşı

gibi bilgiler bulunur.

Domainler aslında mülktür. Alınabilir, satılabilir veya başka kişi veya kurumlarla paylaşılabilir. Bir nevi arsanızdır. Bir alan adının sahibi ile ilgi bir bilgi ya da doğrudan alan adı ile ilgili bir bilgiye ulaşmak istediğinizde bir çok whois aracına ulaşabilirsiniz. Whois araçlarından sorguladığınız bilgiler sayesinde bitmek üzere olan bir alan adını satın alabilir veya alan adı sahibine mesaj atabilirsiniz.

Bazı durumlarda alan adı sahipleri kendi güvenlikleri için özel whois koruma hizmeti alabilmektedir. Bu durumlarda sahibinin bilgileri dışında domain durumu tarihi vs. bilgiler görmeye devam edebilirsiniz.

Whois gizleme işlemi bazı firmalarda ufak ücretlere bazılarında ise tamamen ücretsiz olarak yapılmaktadır. Yapılan işlem almış olduğunuz firmanın insiyatifindedir.

Alan Adı Gizliliği Neden Önemlidir?

Alan adınıza müdahale etmek isteyecek kötü niyetli ya da tamamen masumane sizinle konuşmak isteyen kişiler olabilir. Bu kişiler sizinle iletişime geçmek için herşeyi yapabilirler. Art niyeti bulunan kişiler sizi dolandırmak için iletişime geçebilir, sizden zorla ücret isteyebilirler. Alan adı gizliliği olmadan elbette kullanabilirsiniz ama ileride bu durum can sıkıcı olabilir. Kimlik bilgilerinizi gizleyerek bir nebze de olsa kendinizi güvenceye almaya çalışabilirsiniz.

Kurumsal listeleme nasıl yapılır?

Alan adınızı doğrudan kurumsal bilgilerle açabilir ya da whois bilgileri kısmından düzenleyebilirsiniz. Bunlar haricinde gizlilik hizmeti aldığınız firmadan kurumsal listeleme talep edebilirsiniz.

Alan adım benim adıma kayıtlı değil…

Alan adları genellikle sizin adınıza kaydedilmektedir. Bazı durumda whois bilgilerinde sizin adınız görünmeyebilir. Panik yapmayın… Öncelikle sebeplerini açıklayalım.

 1. ICANN yazmanı bir kayıt firmasından almamış olabilirsiniz. Bazı firmalar ICANN kaydı olmadığı için başka yazmanlardan kendi adlarına kayıt etmiş olabilir. Bu durumda kayıt ettiğiniz firmadan kendi adınıza kaydınızı talep edebilirsiniz.
 2. Bilgileri yanlış girmiş olabilirsiniz. Kayıt firmaları sizin vermiş olduğunuz bilgiler dahilinde kayıt etmektedir. Kayıt firmasına bilgileri yanlış girmiş olabilirsiniz. Firmanın verdiği kontrol panelinden bu işi düzenleyebilir ya da firma ile iletişime geçebilirsiniz.
 3. Whois gizlilik hizmeti almış olabilirsiniz. Bu hizmeti aldığınızda bilgilerde boşluk ya da gizlilik hizmeti aldığınız firmanın bilgileri görünebilir.
 4. Kayıt firması bilgilerde karışıklık yapmış olabilir. Firma ile iletişime geçebilirsiniz.

Whois Yanlışlığı Şikayet Formu

Firmadan destek alamadıysanız ve bunlara rağmen bilgilerde hata olduğunu düşünüyorsanız ICANN’den kontrol sağlayabilirsiniz.

ICANN’in resmi sitesi olan bu linkten ( http://www.icann.org/en/resources/compliance/complaints/whois/inaccuracy-form  ) “Whois Yanlışlığı Şikayet Formu” doldurabilirsiniz. Bu tamamen ICANN hizmetidir. Burada en önemli faktör alan adı size ait olmasa dahi başvuru yapabilmeniz. Yani arkadaşınız adına da başvuru yapabilirsiniz. Bu formda birden fazla alan adı için işlem yapabilmektesiniz. Bu şikayet doğrudan ilk olarak ICANN’e ulaşmaktadır. Daha sonra incelenerek kayıt firmasına gönderilmektedir. Kayıt firmaları 15 gün içinde mutlaka ICANN’e bir cevap yazmalıdırlar. Kayıt firması, alan adı sahiplerinden aldığı “whois yanlışlığı düzeltirmiştir” şeklinde yazıyı ICANN’e iletmekte ve uygun görülmesi halinde konuyu kapatmaktadırlar. Sorunun devam etmesi halinde compliance@icann.org adresine “Inquiry about Whois Bulk Submission.” konu başlıklı mail atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir