Ankara Büyükşehir Belediyesinden Yerli Yazılıma Destek

Ankara Büyükşehir’den Pardus eğitimi veriliyor. TÜBİTAK tarafından geliştirilen milli yazılımımız “Pardus” hak ettiği değeri buluyor. Daha önce Pardus kullanmaya başlayan Ankara Büyükşehir Belediyesi ilçe belediyelere Pardus eğitimi verecek.

TÜBİTAK tarafından 2003 yılında yapımına başlanan ve geliştirilen milli işletim sistemimiz olan, hızlı kurulabilen ve kolay kullanılabilen tamamen özgür PARDUS işletim sistemi için ABB harekete geçti. Daha öncelerde kullanımına başlamış olan Ankara Büyükşehir Belediyesi şimdi de ilçe belediyeler için eğitim programı başlattı.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna tarafından tanıtımı yapdı.  Pardus ilgi her geçen gün artıyor. Büyükşehir Belediyesine bağlı birimler başta olmak üzere tüm ilçelerde yaygınlaştırılması ve kullanılması planlanan yerli ve milli yazılım “PARDUS” için eğitimler başladı. Uzmanlar tarafından verilmeye başlanan eğitim, Büyükşehir Belediyesi Konferans Salonu’nda gerçekleşti. Aylık olarak ilçelere verilecek olan eğitimlerde Pardus hakkında detalı bilgiler sunulacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı millilik yerlilik çağrılarına kulak veren, Erdoğan’ın çağrısı üzerine çalışmalara öncelik tanıyan ABB Başkanı Tuna’nın Pardus sisteminin kullanımının yaygınlaştırılmasına yönelik talimatlar verdi. Eğitim programları artırıldı. Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Dairesi Proje Yöneticisi Tugay Şahin ve TÜBİTAK Pardus Proje Müdürü Cengiz Çelik tarafından eğitimler verildi. İlçe belediye temsilcilerine yerli işletim sisteminin işleyişi anlatıldı. Büyükşehir Belediyesi’nde projenin uygulama alanının her geçen gün artırılarak sürdürüldüğüne dikkati çeken Turgay Şahin, şu bilgileri paylaştı:

Yerli ve milli bir işletim sistemi olan PARDUS’un en büyük önemi, bu kapsamda süren Ar-Ge çalışmalarının bir sonucu olması. Bu konuda çok büyük çalışmalar yapıldı ve biz de yerli bir yazılıma sahip olduk. Şimdi de bu yazılımı kendi kurum ve kuruluşlarımızda kullanarak, hem yerli ve milli çalışmalara destek sağlıyoruz hem de bu yazılımın işleyişini çok daha iyi kavrayabiliyoruz. Bu konudaki eğitimleri de İŞ-KUR ile birlikte çalışanlarımıza veriyoruz. Bu yazılımın tüm bilgisayarlarımıza kurulması için çalışmalara devam ediyoruz.

Pardus geçtiğimiz günlerde Pardus 17.4 sürümünü ve LibreOffice 6.1 sürümü yayımlamıştı.

PARDUS, Debian GNU/Linux temelli açık kaynak kodlu tamamen özgür yerli bir işletim sistemidir. İnternet üzerinden ücretsiz olarak indirilebilmektedir. Kolay kurulumu sayesinde detaylı teknik bilgiye sahip olmasanız dahi işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Kişisel veya kurumsal  olarak kullanım seçeneği sunmaktadır. Pardus rekabet edebilir ve sürdürülebilir bir işletim sistemi haline getirilmesi için TÜBİTAK ULAKBİM bünyesinde geliştirme çalışmaları devam etmektedir. Çağrıların uygulamaya dönüşmesi ve bize ait olanları kullanma amacı ile Pardus’a sahip çıkmaya çalışalım.

Pardus resmi sitesinden indirebilir ve inceleyebilirsiniz.

 https://www.pardus.org.tr/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir